• Dzień Zmarłych
          • Dzień Zmarłych

          • W ramach lekcji historii a także wolontariatu, uczniowie klas 6 i 8 wraz z nauczycielem odwiedzili cmentarz parafialny w Maszkienicach, zapalając znicze na grobach nieżyjących już nauczycieli naszej szkoły, a także członków rodziny naszego patrona, prof. Franciszka Bujaka. Nie zapomnieliśmy też o ofiarach bombardowania z czasów II wojny światowej. Niech odpoczywają w pokoju.

        • Przerwa na Czytanie
          • Przerwa na Czytanie

          • 18 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji pod hasłem: „Przerwa na Czytanie”. W  projekcie bierzemy udział już po raz drugi i udowadniamy, że kontakt z książką może być zabawą i sprawia przyjemność. Tym razem akcja odbyła się na świeżym powietrzu w wesołej happeningowej atmosferze. Przerwę rozpoczęli piątoklasiści, którzy wierszem i śmieszną inscenizacją Tuwimowej „Rzepki” zachęcili wszystkich do czytania.  Rodzice, nauczyciele, uczniowie, przedszkolaki oraz czytelnicy Biblioteki Publicznej w Maszkienicach  z radością wzięli udział w akcji. Dzięki dużemu zaangażowaniu pań bibliotekarek, szkolnego koła wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego w tym dniu czytało 208 maszkieniczan. Wyniki całościowe zostaną opublikowane 12 grudnia na Facebooku i na stronie internetowej organizatora tj. Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Jesteśmy przekonani, że również w tym roku pobijemy rekord czytania. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

            Podczas akcji został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości

        • UWAGA! PRZERWA NA CZYTANIE!
          • UWAGA! PRZERWA NA CZYTANIE!

          • Biblioteka szkolna, Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski zapraszają wszystkich uczniów, przedszkolaków, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, dziadków oraz mieszkańców wsi do udziału w II Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej Akcji pod hasłem: „Przerwa na Czytanie”. Zapraszamy do bicia kolejnego rekordu  w czytaniu na przerwie.

            TERMIN: 19.10 - środa, godz. 11.40 – 12.45

            MIEJSCE: boiska szkolne, plac zabaw przy szkole. W razie niepogody: sala gimnastyczna

                        Poprzez akcję pragniemy pokazać uczniom, że czytanie może być zabawą i może sprawiać przyjemność. Zróbmy wszystko, żeby tak było! W tym dniu klasy przygotowują się do czytania w formie piknikowej zabawy. W tym celu przynosimy ulubione książki, kocyki, pufy, krzesełka, śmieszne gadżety do wykorzystania w czasie czytania książek, maskotki, kosze, kolorowe pudła itp. Mile widziane pomysłowe stroje, transparenty, hasła promujące czytanie. Starsi uczniowie mogą czytać młodszym, dorośli czytają dzieciom. Niech ten dzień będzie wyjątkowy!

        •  Dzień Głośnego Czytania
          • Dzień Głośnego Czytania

          • 7 października odbył się w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione w roku 2001 z inicjatywy Polskiej Izby Książki i jest obchodzone 29 września, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.  W tym dniu uczniowie oraz nauczyciele czytali na głos podczas lekcji oraz przerw w bibliotece szkolnej.

        • Projekt czytelniczy o pszczołach
          • Projekt czytelniczy o pszczołach

          • 22. września naszą szkołę odwiedziła Pani Kornelia Żółty, która opowiadała uczniom klas I-III o zawodzie pszczelarza, pracy pszczół i ich ważnej roli w środowisku. Spotkanie odbyło się w ramach projektu czytelniczego: „Bez pszczół nie ma życia”, koordynowanego przez bibliotekę szkolną. Zajęcia przykuły uwagę dzięki niezwykłej pasji, z jaką pani Kornelia  przedstawiała ciekawostki z życia tych niezwykle pracowitych owadów. Uczniowie zobaczyli m.in. strój pszczelarza i plaster miodu, poznali budowę pszczoły oraz obowiązki królowej, trutniów i robotnic.  Z uwagą obejrzeli ciekawe filmiki przedstawiające wnętrze ula oraz proces wyrobu miodu.  Pani Kornelia zachęcała także do przeczytania interesujących książek: „Pszczoły” oraz „Skąd się bierze miód”. Spotkanie stało się zatem okazją do promocji czytelnictwa. Niezwykła lekcja przyrody zakończyła się degustacją pysznego miodu malinowego. Bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie, które uświadomiło nam, że pszczół nie można się bać, lecz trzeba im pomagać w myśl zasady: „Pszczoła w przyrodzie - zapomnij o głodzie!”

        • Małopolska Noc Naukowców
          • Małopolska Noc Naukowców

          • 30. września 2022 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Odwiedzili oni Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz III LO, II LO, I LO i Zespół Szkół im. Jana Szczepanika w Tarnowie. Młodzież miała okazję zobaczyć specjalne pokazy, uczestniczyć w warsztatach z wielu dziedzin nauki czy obejrzeć ciekawe wystawy. Były to m. in. zagadnienia związane z elektrostatyką i magnetyzmem, optyką, fizyką atomową, hydrostatyką, aerostatyką, mechaniką, a także zajęcia z matematyki, biologii i geografii. Uczestnicy wyjazdu brali udział w eksperymentach, poszerzali swoją wiedzę i poznawali ofertę szkół ponadpodstawowych.

          • Dzień Chłopaka i zajęcia technologiczne

          • Nowa galeria Dzień Chłopaka i zajęcia technologiczne została dodana do albumu fotograficznego

            Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od życzeń dla naszych Chłopców. Uczennice wraz z Rodzicami zatroszczyły się,  o niewielkie niespodzianki, które sprowodowały uśmiech na twarzach kolegów :)
            Następnie rozpoczęliśmy dzień technologiczny. Podczas lekcji fizyki, Uczniowie przeprowadzali doświadczenia związane z indukcją elektrostatyczną. Kolejne klasy miały możliwość obserwacji procesu powstawania wydruków 3D z naszej nowiutkiej drukarki. Oficjalnie zapoznaliśmy się z robotami - Dash i Dot oraz mBlock, którymi mogli sterować młodsi oraz starsi Uczniowie. 
            Podczas zajęć korzystaliśmy ze sprzętu zakupionego w ramach projektów #Laboratoria Przyszłości oraz #CMI-edycja 2020/2021.
            Zapraszamy do naszej galerii!

          • Dzień Chłopaka i Małopolska Noc Naukowców

          • Już jutro - 30 września swoje święto obchodzą Chłopcy :) Już dzisiaj życzymy Wam samych pogodnych dni, życzliwości oraz wielu sukcesów.

            Także jutro, w naszym województwie organizowane są pokazy naukowe podczas tzw. Małopolskiej Nocy Naukowców, których celem jest przybliżenie społeczeństwu nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań.

            Relacja z zajęć technologicznych w naszej szkole będzie dostępna w galerii na stronie internetowej ZSP. 



            Do wykonania projektów oraz zdjęć wykorzystano sprzęt otrzymany w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

             

        • Święto pasji i twórczego działania
          • Święto pasji i twórczego działania

          • 15. września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. To wesołe święto twórczości wyzwoliło dziecięcy entuzjazm i energię do działania. Dzieci szukały kropek w przyrodzie i literaturze, wykonywały prace plastyczne, a także odkryły rolę kropki w alfabecie Braille’a oraz Morse’a. Wspaniałym uzupełnieniem święta były zajęcia fizyczne na hali z kropką w roli głównej. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy i zachęcamy do rozwijania swoich pasji i talentów.

        • Witamy w szkole!
          • Witamy w szkole!

          • 1. września sale szkolne znów napełniły się uczniowskim gwarem i śmiechem. Po dwóch miesiącach wakacji wypoczęci i opaleni wróciliśmy do szkoły. Inauguracja nowego roku szkolnego miała miejsce na sali gimnastycznej, gdzie uroczystość rozpoczęła się występem uczniów klasy V. Młodzi aktorzy w pierwszej części wspominali wakacje i życzyli wszystkim uczniom zapału na nauki, wytrwałości i dobrych ocen, a nauczycielom cierpliwości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Druga część miała charakter patriotyczny, ponieważ nawiązała do 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Część artystyczna zakończyła się minutą ciszy za poległych w obronie naszej ojczyzny. Następnie głos zabrała pani Dyrektor, która powitała wszystkich w progach szkoły, a szczególnie pierwszoklasistów, po czym przedstawiła wychowawców klas i przydział sal. Wakacje to cudowny czas, ale nie docenilibyśmy go bez czasu przeznaczonego na naukę. Zatem cieszymy się, że znów jesteśmy razem!

        • Informacje dotyczące stypendium szkolnego na rok szkolny 2022/2023
          • Informacje dotyczące stypendium szkolnego na rok szkolny 2022/2023

          • Wydział Edukacji i Finansów Oświaty informuje, że istnieje możliwość ubiegania się o pomoc materialną o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego na rok szkolny 2022/2023 dla uczniów zamieszkałych na obszarze Gminy Dębno. Świadczenia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży uczącej się, stanowią formę pomocy materialnej dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i życiowej.

            Udzielanie tych świadczeń ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, słuchaczy i wychowanków, poprawę dostępności kształcenia na wyższych poziomach edukacji dla dzieci i młodzieży z uboższych środowisk. Podstawową przesłanką otrzymania przez ucznia stypendium szkolnego jest trudna sytuacja materialna, wynikająca z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

            Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 600 zł netto.

            Aby uzyskać stypendium socjalne należy złożyć stosowny wniosek. Do wniosku należy dołączyć kopie dokumentów, które potwierdzają dochody netto rodziny za miesiąc sierpień 2022 r., jednocześnie oryginały powyższych dokumentów przedłożyć do wglądu.

            Wypełniony formularz należy złożyć w terminie od 1 września 2022 r. do 15 września 2022 r. w Urzędzie Gminy Dębno.

            Wniosek można pobrać w pok. nr 115 Urzędu Gminy Dębno lub ze strony internetowej Gminy Dębno.

        • Szlakiem dębińskich legend
          • Szlakiem dębińskich legend

          • 14 czerwca uczniowie klasy IV i V wyruszyli szlakiem dębińskich legend. Piesza wędrówka, której celem był zamek, prowadziła przez malownicze tereny Maszkienic, Woli Dębińskej i Dębna. Pięciokilometrową trasę pod opieką pana Tomasza Świerczka oraz pań: Joanny Janik i Sabiny Jakubowskiej pokonano bez trudu w ciągu godziny. Na miejscu uczniowie poznali historię warowni, kościoła w Dębnie oraz kaplicy Jastrzębskich. Z zaciekawieniem słuchali  barwnych legend związanych z nieczystymi siłami w zamku, figurą świętej Kingi, przydrożnym krzyżem na rozstajach dróg oraz tajemniczym przejściem łączącym zamek z kościołem. Największą atrakcją była Biała Dama stojąca w zamkowej baszcie oraz podziemna sala tortur. Zachwyt dziewcząt wzbudziła średniowieczna kuchnia i stragan na dziedzińcu zamku, natomiast chłopców szczególnie zainteresowały zbroje  rycerskie, broń myśliwska oraz poroża zwierząt. Ubytek kalorii w organizmach został uzupełniony w restauracji Pod Jesionami i w pobliskiej lodziarni. Była to fantastyczna wyprawa, która dostarczyła wiedzy historycznej i wzmocniła kondycję fizyczną.

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniach 13 - 14 czerwca 2022 r. uczniowie klas 7a, 7b i 8 wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Na początek  uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz uczestniczyć w lekcji muzealnej. Następnie odwiedzili Cmentarz Powązkowski, gdzie poznali historie poległych w czasie II wojny światowej, w tym słynnych członków Szarych Szeregów. Zobaczyli także groby znanych pisarzy, polityków, aktorów, sportowców oraz ofiar katastrof lotnicznych. Kolejnym punktem zwiedzania był spacer ulicami Starego Miasta. Uczniowie dowiedzieli się o historii Warszawy, przechodząc obok m. in. Zamku Królewskiego, Kolumny Zygmunta, Pomnika Małego Powstańca czy Katedry św. Jana. Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty obok Stadionu Narodowego, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia. Następnie uczestnicy wyjazdu udali się w kierunku Parku Łazienkowskiego. Zwiedzający poznali historię letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także spędzili czas w otoczeniu pięknej zieleni. Później przeszli pod pomnik Fryderyka Chopina i dalej pod pomnik marszałka Józefa Pilsudskiego oraz Belweder, po czym kontynuowali zwiedzanie Traktem Królewskim pod Pałac Prezydencki. Następnie uczniowie przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza gdzie zobaczyli zmianę warty. Po spacerze Ogrodem Saskim uczestnicy dotarli do Pałacu Kultury. Mieli tu okazję podziwiać panoramę miasta z XXX piętra budynku. Po zakupieniu pamiątek, uczniowie przejechali metrem do Centrum Nauki Kopernik. Odwiedzili także ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Stąd udali się już w drogę powrotną do domu. Wycieczka była bardzo interesująca. Uczestnicy odwiedzili ciekawe miejsca związane z historią Polski. Mogli poznać walory stolicy i wiele się nauczyć, a także miło spędzić czas z rówieśnikami.

        • English Song 2022
          • English Song 2022

          • 7 czerwca 2022 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach rozbrzmiewały dźwięki znanych utworów takich artystów muzyki światowej, jak Allan Walker, Alexandra Burke, Celine Dion czy Lady Gaga. Wszystko to za sprawą Gminnego Konkursu Piosenki Angielskiej English Song 2022 organizowanego wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury. W tym roku do wokalnej rywalizacji przystąpiło 15 wykonawców z 6 szkół gminy Dębno. Jury w składzie Bogusława Frankowska – anglistka oraz Magdalena Niedbała - Solarz – muzyk, wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych dzieci najlepszy okazał się uczeń Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Maszkienicach – Gabriel Wyborski. Drugie miejsce zajął Nikodem Bober z Publicznej Szkoły Podstawowej w Biadolinach Szlacheckich. Trzecia była Lena Śledź z Maszkienic. Ponadto wyróżniono Wiktorię Urjasz z Biadolin Szlacheckich. W kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce wyśpiewały ex aequo Nikola Podstawska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Biadolinach Szlacheckich oraz Julia Biernat z Dębna. Na drugim miejscu uplasowały się również ex aequo Anna Rogóż z Woli Dębińskiej i Maja Nalepka z Maszkienic. Trzecie miejsce podzieliły między siebie Aleksandra Pluszewska z Biadolin Szlacheckich oraz Milena Wesołowska z Maszkienic. Wyróżniono Nikolę Kuklę z Dębna oraz Wiktora Niewitałę z Niedźwiedzy. W najstarszej kategorii wiekowej bezkonkurencyjna okazała się Magdalena Chrapusta – reprezentantka gospodarzy. Drugiego miejsca nie przyznano. Trzecie miejsce wywalczyły ex aequo Wiktoria Marecik z Łoniowej oraz Emilia Gzyl z Maszkienic. Uczestnicy przygotowani zostali przez Annę Gurgul, Justynę Marszałek, Katarzynę Osmędę, Ewelinę Podstawską, Joannę Witkowską, Magdalenę Smoleń oraz Karolinę Sobol. Nagrody w konkursie, ufundowane przez Dębińskie Centrum Kultury, zostaną wręczone podczas uroczystego podsumowania roku szkolnego 2021/2022 w dniu 22 czerwca 2022 r. na Hali Widowiskowo – Sportowej w Dębnie.

        • Powiatowy Konkurs Historyczny
          • Powiatowy Konkurs Historyczny

          • 7 czerwca 2022 r. odbył się X Powiatowy Konkurs Historyczny "Kazimierz Wielki i jego czasy". Organizatorami byli Zespół Szkoły i Przedszkola w Złotej, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie. Konkurs został objęty patronatem przez Starostę Brzeskiego oraz Burmistrza Czchowa. Cele przedsięwzięcia to między innymi przybliżenie dzieciom i młodzieży faktów z życia i działalności Kazimierza Wielkiego, ukazanie wzorcowej postawy Wielkiego Budowniczego państwa polskiego, a także kształtowanie postawy patriotycznej i obywatelskiej. Finał konkursu poprzedzony został eliminacjami szkolnymi, w wyniku których naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów. W finale wzięło udział 39 uczniów klas 3-5 szkoły podstawowej, 20 uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej oraz 6 uczniów szkół średnich powiatu brzeskiego. W tym roku w rywalizacji wzięli udział również uczniowie spoza powiatu. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

        • Rajd do Melsztyna
          • Rajd do Melsztyna

          • Rajd do Melsztyna już na stałe wpisał się w kalendarz naszej szkoły. Po dwóch latach przerwy udało się zorganizować kolejny pieszy wypad po okolicznych, malowniczych terenach. W rajdzie wzięło udział 20 uczniów z klas VIII oraz VIIa i VIIb pod opieką p. Tomasz Świerczka, p. Sabiny Jakubowskiej oraz p. Karoliny Sobol. Trasa już standardowo wiodła przez Dębno, sady owocowe między Porąbką Uszewską a Łysą Górą oraz przez pagórki ze wspaniałymi widokami na Tatry w Jaworsku. Uczestnicy przemierzali również zielone lasy w okolicach Milówki i Olszyn. Po wyczerpującym marszu można było zjeść pyszny obiad w Restauracji Victoria w Olszynach, skąd busem uczniowie podjechali pod odrestaurowane ruiny zamku w Melsztynie. Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich można wejść na basztę, skąd rozciąga się przepiękny widok na dolinę Dunajca. Pani Sabina Jakubowska wygłosiła krótki wykład na temat historii zamku. Pogoda wytrzymała do ostatniej minuty a humor mimo zmęczenia dopisywał do końca.

        • ZAPISY NA PÓŁKOLONIE LETNIE „TWÓRCZE LATO 2022 Z DCK”
          • ZAPISY NA PÓŁKOLONIE LETNIE „TWÓRCZE LATO 2022 Z DCK”

          • Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski wraz z Dębińskim Centrum Kultury serdecznie zapraszają dzieci z terenu naszej gminy do udziału w letnich półkoloniach, które pod nazwą  „Twórcze lato 2022 z DCK”, będą organizowane przez Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.

            To bardzo ciekawa oferta wakacyjnej animacji czasu wolnego dla najmłodszych, która od lat cieszy się coraz większą popularnością. Organizatorzy, w tegorocznym programie zapewniają liczne atrakcje. Oprócz ciekawych warsztatów, będą także wyjazdy, gry terenowe, dużo ruchu i opieka wykwalifikowanych wychowawców i instruktorów DCK.

            Zapisy na zajęcia wakacyjne prowadzone będą za pomocą formularza online na stronie internetowej Dębińskiego Centrum Kultury pod adresem www.kulturadebno.pl

            Formularz będzie aktywny od dnia 23 maja 2022r, od godz. 9:00 do dnia 31 maja 2022r do godz. 16:00.

            Organizator i miejsce zajęć: Dębińskie Centrum Kultury

            Półkolonie realizowane będą w terminie od 27.06.2022 do 22.07.2022 (od poniedziałku do piątku) w formie czterech tygodniowych turnusów:

            Godziny zajęć: od 8:00 do 16:00.

            Koszt 150zł/tydzień. Półkolonie letnie są współfinansowane ze środków Gminy Dębno.

            Uczestnikami zajęć mogą być dzieci od lat 6, uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Dębno (ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

            Półkolonie “Twórcze lato 2022 z DCK” to:

            – zróżnicowany i interesujący program,

            – kulturalno-edukacyjna oferta zajęć,

            – twórczy i aktywny sposób na spędzenie wolnego czasu,

            – atrakcyjne wyjazdy,

            – gry, zabawy i konkursy,

            – prelekcje tematyczne,

            – opieka wykwalifikowanej kadry pedagogów, instruktorów DCK,

            – zajęcia w odpowiednio wyposażonych pracowniach,

            – drugie śniadanie,

            – ubezpieczenie uczestników NNW,

            – wypoczynek podlega zgłoszeniu w Kuratorium Oświaty.

            Ważne informacje:

            1. Zapisy na półkolonie należy dokonywać za pomocą formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie https://kulturadebno.pl aktywnego od dnia 23 maja 2022r, od godz. 9:00 do dnia 31 maja 2022r do godz. 16:00. Należy także obowiązkowo dostarczyć w wyżej wymienionym terminie, prawidłowo wypełnioną Kartę kwalifikacyjną w formie skanu na adres email: wypoczynek@kulturadebno.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu DCK bądź do skrzynki pocztowej ulokowanej przy wejściu do budynku.

            2. O zakwalifikowaniu uczestnika na dany turnus organizator poinformuje za pomocą komunikatu SMS lub telefonicznie. Informacja o zakwalifikowaniu będzie przekazywana po weryfikacji zgłoszenia i otrzymaniu karty kwalifikacyjnej.

            3. Osoby zakwalifikowane do udziału w turnusie są zobowiązane do wpłaty kwoty 150,00zł /sto pięćdziesiąt złotych/ za tydzień zajęć (proporcjonalnie do ilości zakwalifikowanych tygodni). Wpłaty należy regulować w terminie do 10 czerwca 2022r. przelewem na konto DCK: 72 9453 0009 0030 0300 1687 0001, w tytule imię i nazwisko uczestnika, Twórcze Lato z DCK.

            4. W sytuacji, gdy ilość zapisanych będzie przekraczać ilość dostępnych miejsc, powstanie lista rezerwowa. Jeśli zwolnią się miejsca przed rozpoczęciem turnusu, organizator poinformuje o tym fakcie osoby z listy rezerwowej, odpowiednio według kolejności zgłoszeń, za pomocą komunikatu SMS lub telefonicznie.

            Szczegółowe informacje w Regulaminie.

            W razie pytań i wątpliwości, prosimy o kontakt email: wypoczynek@kulturadebno.pl, telefoniczny pod nr 14/66 58 661 lub osobiście w sekretariacie DCK.

            Serdecznie zapraszamy!

        • Wieczór literacki z historią w tle
          • Wieczór literacki z historią w tle

          • 20 maja odbyło się spotkanie autorskie z panią Sabiną Jakubowską - absolwentką archeologii, nauczycielem historii oraz certyfikowaną Doulą towarzyszącą kobietom podczas ciąży i porodu. Moderatorem wieczoru literackiego była kierownik Biblioteki Publicznej w Maszkienicach - pani Małgorzata Derus, która zaprosiła autorkę do rozmowy na temat książki pt. „Akuszerki”. Powieść ukazała się na rynku wydawniczym 23 lutego 2022r. i od razu zyskała bardzo pochlebne opinie wśród recenzentów i czytelników. Jest inspirowana autentyczną historią życia prababki pisarki- Anny Czerneckiej, akuszerki z Jadownik i pokazuje obyczajowość naszych okolic na przestrzeni kilkudziesięciu lat, począwszy od 1885r. Książkę można również nazwać swoistym hołdem złożonym wielu kobietom, które pomagały przy porodach w najróżniejszych okolicznościach, często z narażeniem zdrowia i życia, a wszystko to odbywa się na tle istotnych wydarzeń dziejowych ojczyzny. Obecni na spotkaniu szczególnie docenili osadzenie powieści w historii naszego regionu, niezwykłą rzetelność pisarki w przedstawieniu realiów epoki, barwny, melodyjny język, a także wrażliwość autorki oraz pasję poznawania lokalnej historii. Wszystkim obecnym na wieczorze serdecznie dziękujemy, a pani Sabinie życzymy wielu literackich sukcesów. Czytelników zapraszamy do lektury tej wyjątkowej powieści.