• Rajd pieszy na Bocheniec

• 15 maja uczniowie z kl. VI i VII po raz pierwszy wybrali się na rajd na Bocheniec. Pogoda była idealna na pieszą wędrówkę. O godzinie 8.00 grupa wyruszyła spod szkoły w Maszkienicach. Trasa wiodła polną drogą w kierunku Jadownik. Kilka kilometrów przed samym Bocheńcem pięła się dość ostro w górę. Na miejscu uczniowie mieli możliwość podziwiać piękne widoki ze szczytu wieży widokowej. Udało się nawet dostrzec Tatry. Po dwugodzinnym marszu można było się zrelaksować w Bartnej Chacie, gdzie na wszystkich czekała pyszna kiełbasa z ogniska oraz bardzo miła atmosfera. Pani Sabina Jakubowska, która odwiedziła nas podczas rajdu, opowiedziała bardzo ciekawą historię wzgórza oraz przybliżyła postać Św. Anny, związaną z Bocheńcem. Ok. godz. 12.00 grupa udała się w drogę powrotną. Trasa tym razem prowadziła przez malownicze wzgórza Porąbki Uszewskiej oraz lasy w Jastwi. Na miejsce uczniowie dotarli o godz. 14.00.

• Mistrzowie Ortografii Gminy Dębno

• 10 maja 2024r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Maszkienicach po raz 27. odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas IV-VI pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Dębno – Pana Wiesława Kozłowskiego. Uczestniczyło w nim 14. uczniów z siedmiu szkół. Część pierwsza składała się z dyktanda najeżonego trudnościami ortograficznymi, a w drugiej rozwiązywano test sprawdzający m.in. znajomość zasad pisowni oraz kompetencje ortograficzno - językowe.

Komisja złożona z nauczycieli - polonistów ustaliła następujące wyniki konkursu:

I miejsce: Maksymilian Stoszko - Publiczna Szkoła Podstawowa w Porąbce Uszewskiej (opiekun mgr Jolanta Polak)

II miejsce: Wioletta KubońZespół Szkolno - Przedszkolny w Sufczynie (opiekun mgr Monika Kubik)

III miejsce: Milena Wesołowska - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Maszkienicach (opiekun  mgr Joanna Janik)

WyróżnienieOktawian Burnóg – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jaworsku (opiekun mgr Lucyna Potępa).

Uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród odbędzie się 19 czerwca 2024r. o godz.10.00 na Hali Widowiskowo-Sportowej w Dębnie. Laureatom gratulujemy sukcesów, a wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za udział w konkursie. Zapraszamy do kolejnej edycji w przyszłym roku.

• Nie pal przy mnie, proszę!

• W roku szkolnym 2023/2024 został zrealizowany program edukacji anty tytoniowej dla uczniów klas 1-2. Jego celem było kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, uwrażliwienie na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego, związanego z biernym paleniem. Program w klasie 1-2 był realizowany na pięciu zajęciach warsztatowych o następującej tematyce: 1. Co to jest zdrowie? 2. Od czego zależy nasze zdrowie? 3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu? 4 . Co robić, gdy moje życie jest zagrożone? 5. Nie pal przy mnie, proszę! Uczniowie na zajęciach poznali główną bohaterkę programu, wiewiórkę Wikę, która towarzyszyła im na zajęciach. Korzystały z kart pracy, zawartych w programie. Kolorowali szablon wiewiórki, układali obrazki z elementów, rozwiązywali krzyżówkę. Dzieci podczas zajęć uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia. Potrafią tym samym odróżnić zachowania prozdrowotne od zagrażających zdrowiu .